Lokata strukturyzowana – zalety i wady

Lokata strukturyzowana – zalety i wady

Szukając bezpiecznego miejsca do pomnażania zebranych oszczędności część z nas decyduje się na lokaty bankowe. Niestety, wysokość oprocentowania jaką oferują zwykle nie jest w stanie zniwelować wpływu inflacji na kapitał, nie mówiąc już o przynoszeniu zysku. Jednak czasami, wśród mało rentownych ofert tradycyjnych lokat, może pojawić się tzw. lokata strukturyzowana. Banki kuszą w nich wysokimi zyskami i brakiem ryzyka inwestycyjnego. Czym są lokaty strukturyzowane? Czy istotnie są lekarstwem na niski zwrot ze zwykłych lokat? Sprawdźmy!

Co to jest lokata strukturyzowana?

Lokata strukturyzowana to produkt złożony z dwóch części: oszczędnościowej i inwestycyjnej (opcyjnej). Na część oszczędnościową bank przeznacza zwykle około 70- 95% całego kapitału i jest on lokowany w możliwie najbezpieczniejszych opcjach, np. obligacjach czy bonach skarbowych. Drugą część stanowią bardziej ryzykowne inwestycje, np. w metale szlachetne lub akcje firm notowanych na giełdzie. Lokaty strukturyzowane są też zwykle produktem długoterminowym, zawieranym na okres dłuższy niż 2 lata.

Lokata strukturyzowana a tradycyjne lokaty długoterminowe

Większość z nas doskonale wie na czym polega zwykła lokata bankowa – „pożyczamy” bankowi nasze oszczędności w zamian za kilkuprocentowy zysk oraz gwarancję zwrotu. Czym się różni produkt strukturyzowany od zwykłej lokaty?

Tradycyjna lokata gwarantuje dwie rzeczy – zwrot wpłaconego kapitału oraz odsetki o określonej, łatwej do wyliczenia wysokości. W przypadku lokaty strukturyzowanej możemy liczyć jedynie na zwrot wpłaconego kapitału – i to też nie zawsze. Chociaż większość banków zapewnia 100% bezpieczeństwo inwestycji, można natrafić na takie, które gwarantuje zwrot tylko 80% środków. Trzeba też dodać, że w przypadku lokat strukturyzowanych mamy do czynienia z tzw. okresem subskrypcji. Polega on na tym, że bank przez określony czas zbiera od klientów deklaracje, ile pieniędzy chcą zainwestować i uruchamia lokatę dopiero po zebraniu od wszystkich zainteresowanych określonej kwoty, np. 5 mln zł. Jeśli mu się to nie uda, może przedłużyć okres subskrypcji, albo lokata może w ogóle nie dojść do skutku.

Nie brzmi to dość zachęcająco – niepewność rozpoczęcia inwestycji, trudny do określenia zysk z lokaty i ryzyko strat? Dlaczego zatem w ogóle inwestować w lokatę strukturyzowaną?

Zalety i wady lokat strukturyzowanych

Specyfika lokat strukturyzowanych polega na tym, że ze względu na część opcyjną kapitał może przynieść zyski nieporównywalnie większe od tradycyjnych lokat – zwrot z całej inwestycji może wynieść 10% czy 50% – wszystko zależy od aktualnych notowań produktów finansowych, na które przeznaczono środki z części inwestycyjnej.
W porównaniu do zysku z lokaty długoterminowej różnica jest powalająca. Teoretycznie nie ma również większego ryzyka, o ile znajdziemy ofertę, gwarantującą całkowity zwrot wpłaconego kapitału – nawet w przypadku spadków np. na giełdzie.

Zwróćmy teraz uwagę, że to co jest zaletą lokaty strukturyzowanej, może być również jej wadą. Część inwestycyjna oprócz wysokiego zysku może przynieść również stratę. I w tym przypadku, nawet jeśli jesteśmy „zabezpieczeni” 100% zwrotem kapitału, to przez lata trwania lokaty nasze pieniądze realnie stracą na wartości przez inflację. Dodajmy do tego jeszcze koszt utraconych możliwości – przez ten czas pieniądze mogłyby pracować za pomocą innego instrumentu finansowego. Bezpieczeństwo lokaty jest zatem złudne.

Kolejną wadą jest złożoność lokaty strukturyzowanej. Ze względu na zróżnicowanie sposobu obliczania zysku w obu częściach, ustalenie potencjalnego zwrotu z inwestycji wymaga od nas sporej wiedzy i umiejętności matematycznych.

Pamiętajmy też, że za zarządzanie naszymi pieniędzmi bank zwykle zażąda swojej części – prowizji, marży lub opłat administracyjnych.

Lokaty strukturyzowane – warto?

Przy podejmowaniu decyzji warto mieć na uwadze, że podobieństwo między tradycyjnymi a strukturyzowanymi lokatami jest powierzchowne i w zasadzie dotyczy jedynie nazwy. Lokata strukturyzowana jest skomplikowanym produktem, który wymaga od nas szczegółowej znajomości jej ogólnych warunków, jak i mechanizmów funkcjonowania rynków finansowych. Aby móc na niej zarobić, trzeba mieć pojęcie, w co zostaną zainwestowane nasze środki, jakie jest ryzyko z tym związane i na jaki zysk możemy liczyć – do tego przyda się szersza wiedza, którą nie każdy posiada. Jeśli zatem nie mamy doświadczenia i zależy na bezpieczeństwie – lepiej skorzystać z tradycyjnych lokat długoterminowych.

2018-08-09T16:09:18+02:009 sierpnia 2018|