Lokata nocna – co warto o niej wiedzieć?

Lokata nocna – co warto o niej wiedzieć?

Wszyscy znamy popularne powiedzonko, że „pieniądz nie śpi”. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele jest w nim prawdy, bo… zarabiać można również w nocy. Zastanawiacie się jak to jest możliwe? Odpowiedzią jest lokata nocna.

Czym jest lokata nocna?

Lokata nocna lub inaczej lokata overnight to odmiana lokaty jednodniowej. Charakterystyczna nazwa związana jest z czasem, kiedy środki „pracują” na zysk. W tym przypadku pieniądze są przelewane na lokatę w godzinach popołudniowych (zwykle w między 15:00 a 17:00), a już następnego dnia rano wracają na właściwy rachunek wraz z należnymi odsetkami.

Rozwiązanie to brzmi bardzo atrakcyjnie, gdy jednak pozna się warunki lokat nocnych, trudno oprzeć się wrażeniu, że są kierowane głównie do klientów biznesowych.

Często zdarza się, że banki wymagają od potencjalnego klienta statusu przedsiębiorcy (np. spółki), a wysokość kapitału wymaganego do otworzenia lokaty nocnej (20000 zł – 50000 zł) przewyższa możliwości przeciętnego Kowalskiego. Chociaż na rynku można znaleźć oferty z mniejszym minimalnym wkładem (np. od 500 zł) to nie oszukujmy się. Po przeliczeniu ich opłacalność jest znikoma.

Wady i zalety lokat overnight

Zacznijmy od zalet lokaty nocnej. Po pierwsze, jeśli dysponujesz większym kapitałem i chcesz go chronić przed inflacją. Wysokość oprocentowania lokat nocnych jest zwykle wyższa niż w przypadku standardowych rachunków bankowych i waha się pomiędzy 0,50% do 1,85%. Choć wypracowany zysk nie jest powalający (szczególnie w przypadku małych kwot) nie ma jednak ryzyka, że stracisz na inwestycji. Jest to zatem bezpieczna forma lokaty.

Kolejną zaletą jest dostęp do środków. Stosunkowo krótki, bo wynoszący realnie około 12 godzin, ale czas trwania lokaty zmniejsza ryzyko ograniczenia płynności finansowej. Większość z nas w nocy nie korzysta aktywnie ze środków i w tym czasie, dzięki lokacie overnight, mogą one “pracować”. Natomiast rano możemy cieszyć się z kapitalizacji odsetek, którymi pokryjemy np. koszty prowadzenia konta.

Lokata nocna nie jest bez wad. Zwykle otwarcie lokaty overnight uzależnione jest od posiadania rachunku bieżącego w danym banku. W przypadku, gdy planujemy założyć rachunek rozliczeniowy ze względu na lokatę nocną, zwróćmy uwagę na wysokość opłat związanych z kontem – może się zdarzyć, że potencjalne koszty będą wyższe, niż ewentualny zysk.

Kwestią, która może zniechęcać jest konieczność ręcznego odnawiania lokaty. Banków oferujących zautomatyzowane rozwiązania jest niewiele, dlatego warto się zastanowić, czy będziemy chcieli codziennie poświęcać czas na ponowne złożenie dyspozycji otwarcia.

Na koniec warto również pochylić się nad tematem wysokości odsetek w lokacie nocnej. W przypadku jednego z wyższych oprocentowań (1,80% w skali roku) i kapitału w wysokości 20 000 zł, zysk wyniesie maksymalnie około 99 groszy. W kontekście pamiętania o ręcznym odnawiania lokaty to mało zachęcająca suma, szczególnie, że zostanie od niej pobrany stosowny tzw. podatek Belki.

Lokata nocna – czy warto ?

Z całą pewnością lokata overnight nie jest produktem, który usatysfakcjonuje każdego. Ta forma zarabiania wymaga konsekwencji i wysokiego kapitału początkowego, aby uzyskać konkretny zysk. Zawsze jednak może stanowić alternatywę dla nieoprocentowanych rachunków rozliczeniowych.

2018-06-21T11:30:21+02:0021 czerwca 2018|