Jak sprawdzić swoją historię w BIK?

Jak sprawdzić swoją historię w BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, nadal wielu Polakom kojarzy się głównie z niespłaconymi zobowiązaniami. Generalnie instytucja ta gromadzi wszystkie informacje na temat zaciągniętych kredytów i pożyczek w bankach, parabankach, SKOK-ach. Zarówno te pozytywne jak i negatywne.

Banki i firmy pożyczkowe dzięki tym informacjom ustalają czy ich potencjalny Klient będzie wstanie spłacić określoną kwotę w danym czasie. Każda osoba, która planuje skorzystać z produktów bankowych powinna sprawdzić swoją historię w BIK.

Jakie dane gromadzi BIK?

Biuro Informacji Kredytowej zaczyna tworzyć naszą historię w momencie zaciągnięcia pierwszego kredytu. Nie ma znaczenia, czy to będzie pożyczka gotówkowa, raty, czy produkt parabanku. Podpisując umowę wyrażamy zgodę na umieszczenie informacji na nasz temat w BIK. Zostaną tam przekazane następujące dane:
• dane osobowe
• rodzaj zobowiązania
• suma kredytu lub pożyczki
• wysokość oraz ilość rat.
Najważniejsze jest jednak terminowe regulowanie rat, ponieważ znacząco wpływa to na naszą ocenę kredytową. Osoby, które notorycznie zapominają dokonywać wpłat w terminie mogą mieć problem z kolejną pożyczką lub zakupem sprzętu na raty.

Jak sprawdzić historię w BIK – krok po kroku?

Swoją historię kredytową w BIK warto na bieżąco kontrolować. Po pierwsze w razie gdyby obca osoba zaciągnęła na nasze dane pożyczkę bardzo szybko będziemy mogli zareagować i uniknąć większych kłopotów. Po drugie pozwoli nam to na obiektywną sytuację kiedy będziemy myśleli na zaciągnięciem większego zobowiązania jakim jest np. kredyt hipoteczny.

Sprawdzenie siebie w BIK jest bardzo proste, a może przynieść wiele korzyści:
1. Wejdź na stronę BIK i zarejestruj się w serwisie. Założenie konta wiąże się z podaniem danych z dowodu osobistego, adresu e-mail oraz akceptacją regulaminu.
2. Potwierdź swoją tożsamość poprzez wysłanie skanu dowodu osobistego.
3. Wykonaj przelew weryfikacyjny na kwotę 1 zł (ważne, aby dane z twojego konta zgadzały się z tymi, które podałeś podczas rejestracji).
4. Odbierz link aktywacyjny oraz SMS z kodem autoryzacyjnym, który pozwoli ci utworzyć hasło do konta i zalogować się w serwisie.
5. Wybierz zakres usług – do dyspozycji masz pojedynczy raport za 39 zł lub pakiet 12 raportów za 99 zł. Raport BIK zawiera naszą historię kredytową oraz ocenę punktową (tzw. scoring) – jest to wartość, która daje bankom możliwość oszacowania ryzyka kredytowego, a kredytobiorcom – szansę na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej. Decydując się na pakiet 12 raportów w ciągu roku dodatkowo otrzymamy możliwość zastrzegania dokumentów w przypadku kradzieży oraz alerty BIK, chroniące przed wyłudzeniem kredytu.
Należy pamiętać, że weryfikacja następuje tylko online.

Dlaczego warto kontrolować swoja historię w BIK?

Każdy świadomy konsument powinien przynajmniej raz w roku sprawdzić swoją historię w BIK. W ten sposób unikniemy rozczarowania otrzymując negatywną decyzję w banku. Co więcej, będziemy mogli podjąć odpowiednie kroki aby nasza ocena punktowa wzrosła. Pamiętajmy także, że jest to także narzędzie pozwalające bardzo szybkie wykrycie ewentualnego zaciągnięcia zadłużenia na nasze dane przez obcą osobę.

Więcej o sprawdzeniu BIK przeczytasz tutaj: https://gotowkowe.net/wiedza/jak-sprawdzic-swoja-historie-kredytowa-w-bik/

2018-05-07T14:37:27+01:007 maja 2018|