Co wybrać: lokata czy konto oszczędnościowe?

Co wybrać: lokata czy konto oszczędnościowe?2018-04-20T12:40:21+02:00

czytanie o lokatach z tabletuLokaty terminowe i konta oszczędnościowe to produkty służące pomnażaniu gromadzonych oszczędności. Znajdziemy je w ofercie niemal każdego banku. Określenie, który produkt jest lepszy nie jest jednoznaczne i uzależnione od naszych preferencji.

Konto oszczędnościowe – jego wady i zalety

Konto oszczędnościowe to bardzo elastyczny produkt bankowy, który umożliwia wpłatę i wypłatę gromadzonych środków bez utraty naliczonych odsetek. Zazwyczaj jest niżej oprocentowane od lokaty terminowej, są jednak wyjątki, zdarzają się bowiem  oferty o podobnej stopie zysku. W wyłowieniu takiej „perełki” pozwala znajomość rynku, a także korzystanie z rankingów i porównywarek kont oszczędnościowych. Pułapką przy tego typu produktach jest najczęściej konieczność posiadania konta osobistego w danej instytucji finansowej czy korzystanie z innych dodatkowych usług. O ile takie dodatki same w sobie nie są złe, o tyle opłaty z nimi związane już tak. Przeanalizowanie kosztów z tego tytułu bardzo pomaga w podjęciu słusznej decyzji.

Konta oszczędnościowe nie mają ograniczenia co do minimalnej i maksymalnej kwoty wpłaty, a ulokowane na nich środki od razu po znalezieniu się na rachunku generują zysk. Gorzej jest z wypłatami. Oczywiście, są dostępne w każdej chwili, jednak często tylko jedna lub kilka w miesiącu jest darmowych. Pozostałe będą obarczone kosztami rzędu nawet kilkudziesięciu złotych. Przed wypłatą środków upewnijmy się, ile będzie kosztował nas taki zabieg i czy rzeczywiście jest opłacalny.

Rachunki oszczędnościowe opierają się na oprocentowaniu zmiennym. Preferencyjne warunki w tej kwestii dotyczą przeważnie nowych środków i klientów lub obowiązują przez określony czas, po którym wracają do standardu danego banku. Zobacz: jak wybrać konto oszczędnościowe.

Lokata terminowa – jej wady i zalety

W zamian za przelanie środków na lokatę na umówiony czas klient banku otrzymuje odsetki. Lokaty mają bardzo różne okresy trwania, mogą wynosić dobę, kilka dni, tygodni miesięcy, a nawet lat. Ich oprocentowanie z reguły jest wyższe od tego na kontach oszczędnościowych, choć nie zawsze. Zerwanie lokaty przed terminem skutkuje zazwyczaj utratą części bądź całości naliczonych odsetek. Bank może również obniżyć ich oprocentowanie.

Oprocentowanie lokat jest przeważnie stałe, chociaż i tu zdarzają się wyjątki. Niestety w chwili obecnej niewiele z nich przewyższa inflację. Aby znaleźć produkt na dobrych warunkach warto korzystać z rankingów i porównywarek. Wiele z atrakcyjnych ofert, tak samo jak w przypadku kont oszczędnościowych, przeznaczona jest dla nowych środków i klientów. Lokata terminowa pozwala także na łatwe obliczenie zysku, dzięki czemu dokładnie wiemy ile zarobimy. Więcej na temat sposobu dokonywania wyliczeń zysku znajdziemy na jak obliczyć zysk z lokaty.

Co zatem wybrać: lokatę czy konto oszczędnościowe?

Zarówno lokata terminowa, jak i konto oszczędnościowe mają swoje mocne i słabe strony. Na powyższe pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Oba produkty przeznaczone są dla tych, którzy chcą pomnażać swoje nadwyżki finansowe.

Konto oszczędnościowe jest rozwiązaniem dla osób, które chcą regularnie oszczędzać i wpłacać niewielkie kwoty. To dobra opcja dla rezerwy gotówki na „czarną godzinę”. Jego elastyczność pozwala na dopłacanie nawet niewielkich kwot do kapitału. Jeżeli planujemy więcej niż jedną wypłatę w miesiącu, powinniśmy znaleźć taką ofertę, w której nie będzie konieczności płacenia za każdą taką operację. Innym wyjściem może być również założenie kilku kont oszczędnościowych z różnym przeznaczeniem. Dzięki temu wypłacimy tylko raz środki akurat potrzebne.

Lokaty terminowe to dobry wybór, gdy mamy większą kwotę pieniędzy i jesteśmy w stanie ulokować ją na określony czas. Przeważnie na im dłuższą lokatę się zdecydujemy, tym wyższy będzie zysk. Utrata odsetek spowoduje, że nie będziemy skłonni do zerwania umowy i wydania kwoty w nieprzemyślany sposób. Nim to zrobimy, dwa razy przemyślimy słuszność decyzji. Oprocentowanie stałe lokat terminowych daje gwarancję pewnych zysków i chroni w razie spadku stóp procentowych. Niestety ma to również swoje minusy, gdyż nie pozwala na jego podniesienie, wtedy gdy na rynku zaistnieją ku temu możliwości.

Niezależnie od tego, którą z opcji wybierzemy i tak zyskujemy na odsetkach. Obie formy oszczędzania objęte są Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, więc lokując na nich środki nie ponosimy ryzyka utraty wpłaconego kapitału.