Wolimy oszczędzać czy wydawać?

Wolimy oszczędzać czy wydawać?

Nawyki finansowe Polaków zmieniają się, coraz mniej popularny jest konsumpcjonizm oraz idąca z nim tendencja do zadłużania się. Na fali nowych trendów bardziej cenimy sobie minimalizm. Wiąże się z tym także większa chęć do zakładania oszczędności i odkładania pieniędzy.

Co się zmieniło w 2016 roku?

W 2015 roku pisano czarne scenariusze – średnio przeciętny Polak posiadał mniej niż tysiąc złotych oszczędności. Ta suma to za mało, by móc przeżyć przynajmniej miesiąc w przypadku np. utraty źródła dochodu. Finansiści bili na alarm, ostrzegając, że takie postępowanie stawia w bardzo niekorzystnym położeniu polskie gospodarstwa domowe.

Co oznacza brak oszczędności w praktyce:

 • brak elastyczności oraz mobilności, pozwalającej np.na zmianę pracy albo miejsca zamieszkania,
 • konieczność korzystania z kredytów i chwilówek w momencie nagłego zdarzenia, np. choroby, zepsutego samochodu itp.

Jednak w 2016, między innymi dzięki programowi 500+ pojawiły się w wielu portfelach nadwyżki, pozwalające na stworzenie oszczędności. W przeciągu roku środki zdeponowane przez Polaków w banku urosły aż o 43,2 mld zł, czyli o niemal 51% w stosunku do lat poprzednich. To rekordowy rok.

Nadal jednak odsetek Polaków, którzy deklarują, że nie są w stanie zaoszczędzić żadnej kwoty, wynosi 35%.

Trendy minimalistyczne – oszczędzanie robi się modne

Rosnąca zamożność polskiego społeczeństwa sprawia, że powoli kończy się także moda na „szpanowanie” dobrami luksusowymi. Młodzi ludzie, rosnący w świecie nowych technologii, nie czują potrzeby gromadzenia. Zainspirowani trendami z Zachodu stawiają na świadome wybory zakupowe, podyktowane nie tylko chwilową modą, ale także czynnikami takimi, jak prawa człowieka lub ochrona środowiska.

Młodzi Polacy bardziej świadomi są także potrzeby posiadania odpowiednich oszczędności. Wielu z nich zaczyna „oszczędzać” jeszcze na etapie liceum albo gimnazjum, gdy rodzice w ich imieniu zakładają im lokatę lub konto oszczędnościowe.

 

 

 

2017-03-24T21:51:01+00:00 12 lutego 2017|
 • everyday

  Coraz więcej osób w moim otoczeniu oszczędza. Jeszcze do niedawna nikt tego nie robił. Dobrze, że nasze nawyki się zmieniają 🙂

 • kasiasty

  Nawiązując do tytułu- wolę wydawać 😉 A tak na poważnie pieniądze trzeba pomnażać i przede wszystkim oszczędzać.

  • julek

   Mam podobnie.

  • jogi

   Też tak uważam. Wydawać lubię, ale do czasu jak zobaczę stan mojego konta.

 • karina.w.

  Owszem, wydawanie pieniędzy jest przyjemne, jednak w żaden sposób nie zabezpiecza przyszłości. Nie powinno się tylko konsumować. W ten sposób pewnego dnia człowiek budzi się z ręką w nocniku. Osobiście, pozwalam sobie na szaleństwa, jednak zawsze część zysków odkładam na lokacie lub koncie oszczędnościowym. Najłatwiej przychodzi mi to, jeśli ustawię w banku zlecenie stałe, które dofinansowuje konto oszczędnościowe.

  • maomao

   Ale ile można oszczędzać?!!! Ja chcę trochę pożyć, a nie tylko liczyć każdy grosz. To jest dla mnie chore! Niestety przyszłości bez oszczędzania nie widać, a szkoda. Niektórzy po prostu sobie odpuszczają oszczędzanie i żyją na maksa, ale nie tędy droga. Nie można myśleć tylko o tym, co tutaj i teraz. Czas szybko leci.

 • lola

  Co za pytanie. jako rasowa kobieta wolę wydawać. dobrze, że mam z czego.

 • osia

  na zachodzie oszczędzanie to normalna sprawa. tam jest to wpajane od dziecka. oczywiście zdarzają się ewenementy ale jest ich mniej niż w naszym kraju. cały czas słyszymy głosy, że bez oszczędzania nie damy rady w przyszlości i niestety to jest prawda.

  • mola

   tak, tylko może przyjrzałaś się teraz jak zarabiajom za granicami??? na tym twoim zachodzie??? u ns jak dostajemy kasę to chcemy chociaż jakoś żyć!!!