PORÓWNANIE LOKAT LUTY – MARZEC 2012

PORÓWNANIE LOKAT LUTY – MARZEC 2012

Ranking lokat marzec 2012. Lokaty marzec 2012 w prezentowanym zestawieniu to już nie tylko depozyty z dzienną kapitalizacją.

W ostatnich tygodniach doszło do wielu zmian w ofertach instytucji finansowych. Najwięcej modyfikacji dotyczy konstrukcji lokat bankowych, a działania te są podyktowane koniecznością dostosowania lokat do nowego sposobu ich opodatkowania. Zmiany wejdą w życie ostatniego dnia marca. W bardzo szybkim tempie znikają lokaty z dzienną kapitalizacją zysków. Dotyczy to niemal wszystkich depozytów. Wyjątek stanowią promocje z krótkim okresem trwania, a szczególnie lokaty jednodniowe. Depozyty zakładane na dobę z automatycznym odnawianiem mogą funkcjonować nadal, ponieważ banki w każdym momencie mogą wycofać je z oferty. Tak naprawdę lokaty jednodniowe mogą być ciągle proponowane bez wycofywania ich przed wprowadzeniem nowych zasad opodatkowania lokat. Depozyty jednodniowe odnawiają się po każdej dobie na takich warunkach, jakie są aktualne w dniu ponowienia. Oznacza to, że dopiero 31 marca banki mogą wprowadzić zmianę parametrów lokat z czasem trwania wynoszącym jeden dzień. W zamian za wyłączenia z oferty propozycji z dzienną kapitalizacją i brakiem opodatkowania pojawiają się wysoko oprocentowane depozyty o tradycyjnej budowie, gdzie naliczenie odsetek jest realizowane w chwili zakończenia umowy.

Banki odświeżają istniejące depozyty standardowe przydzielając im bardziej atrakcyjne oprocentowanie lub decydują się na wprowadzenie promocji pod nowymi nazwami. Zmiany dotyczą także zastosowania nowej konstrukcji opartej o mechanizm kapitalizacji inny niż odbywający się z częstotliwością jednego dnia. Jako przykład może posłużyć bank Inteligo, który wprowadził nową Igo Lokatę. Wcześniej oferta byłą wycofana ze sprzedaży począwszy od dnia 1 stycznia 2012, a spowodowane było to wykorzystaniem dopisywania zysków po każdym dniu. Obecna odsłona Igo Lokaty o zmienionej budowie jest już gotowa na nowe przepisy, a bank ponownie proponuje ją swoim klientom. Najbliższy miesiąc zapowiada się szczególnie burzliwie. To ostatni okres na przeanalizowania ofert i zastosowanie zmian w celu dostosowania ich do znowelizowanej ustawy podatkowej. Na rynku nadal będą topniały oferty pozwalające uniknąć płacenia podatku Belki. W większości przypadków ich miejsce zajmą nowe promocje. Należy się liczyć z tym, że spadnie przeciętna zyskowność depozytów. Najlepszą receptą na taki stan rzeczy jest dokładnie śledzić ranking lokat. Pozwoli to na zdobycie wiedzy na temat najwyżej oprocentowanych lokat i ich szczegółowych parametrów. Zapoznanie się z zestawieniem: porównanie lokat marzec 2012. pozwoli na wybranie najkorzystniejsze oferty. Wówczas zyski mogą być niewiele niższe od tych, które były dostępne gdy przepisy pozwalały nie rozliczać się z fiskusem z uzyskanych odsetek.

Mimo, że średnie oprocentowanie depozytów spadnie, to zwłaszcza mniejsze banki silnie zabiegające o nowych klientów będą starały się przyciągać naszą uwagę za sprawą szczególnie korzystnych parametrów. Mimo wielu zmian na rynku depozytów należy pamiętać złotą regułę mówiącą o tym, że nadwyżki finansowej nigdy nie należy pozostawiać bez inwestycji. Wiele osób może obecnie uważać, że może lepiej poczekać z wpłaceniem pieniędzy do banku miesiąc lub dwa, aż sytuacja depozytów w pełni się wyklaruje. Taki tok myślenia nie zapewnia naszym oszczędnością należytego wzrostu, a jedynie może spowodować spadek wartości w wyniku inflacji. Pamiętajmy, że lepiej przekazać kapitał nawet na niżej oprocentowaną lokatę z krótkim czasem trwania niż pozostawić środki pieniężne bez opieki inwestycyjnej , ponieważ na takiej decyzji możemy jedynie stracić. Co ciekawe najwyższe oprocentowanie dostępne jest obecnie na depozytach trzymiesięcznych. Dwie pozycje znajdujące się w czołówce, czyli Pierwsza lokata oraz Lokata z kuponem IV oferują zyski znacznie ponad 6% netto. Nie jest przypadkiem, że właśnie w tym przedziale czasowym ofert dostępne jest tak atrakcyjne oprocentowanie. Wymienione oferty są przeznaczone dla nowych klientów, czyli ich zadaniem jest jak najbardziej skuteczne przyciągnięcie uwagi. Warto skorzystać z promocji jednak wcześniej zapoznajmy się dokładnie z warunkami, ponieważ zazwyczaj propozycje ukierunkowane na nowego klienta posiadają nieco niższą funkcjonalność. Może się okazać, że kwota maksymalna jest z góry ograniczona lub mamy możliwość założenia tylko jednego depozytu.

1 – miesiąc

NAZWA BANKU
Volkswagen Bank
Invest Bank
Eurobank
BGŻOptima
Toyota Bank
Alior Bank
neoBANK onLINE
Meritum Bank
Get Bank
NAZWA LOKATY
Lokata Owoc Dnia
Lokata (Nie) Codzienna
Lokata Standardowa
Lokata Standardowa
Lokata Kapitalna
Lokata Standardowa
Lokata promocyjna 1M
Lokata standardowa
Lokata Standardowa
OPROCENTOWANIE NETTO
5,51%
5,20%
4,62%
4,13%
3,80%
3,44%
3,40%
3,24%
3,20%

3 – miesiace

BANK
Meritum Bank
Idea Bank
Toyota Bank
FM Bank
DnB NORD
Get Bank
Idea Bank
neoBANK
Eurobank
Getin Online
NAZWA LOKATY
Pierwsza Lokata
Lokata z Kuponem
Lokata Kapitalna
FM Lokata
NORDeLOKATA 3M
lokata standardowa
Lokata Stabilna
Lokata onLINE 3M
lokata standardowa
Lokata Tradycyjna
OPROCENTOWANIE NETTO
6,89%
6,48%
6,00%
4,94%
4,86%
4,86%
4,86%
4,86%
4,78%
4,74%

4 – miesiace

NAZWA BANKU
BGŻOptima
FM Bank
Get Bank
Get Bank
neoBANK
BGŻ
Millennium
Santander
NAZWA LOKATY
Lokata bezkarna
FM Lokata
net.lokata
lokata standardowa
Lokata promocyjna 4M
Lokata Radosna
Lokata Słodki Zysk
Zysk+
OPROCENTOWANIE NETTO
5,10%
5,10%
4,94%
4,90%
4,86%
4,62%
4,05%
3,60%

2018-03-29T15:13:48+02:0027 lutego 2012|