Decyzja RPP- wysokość stóp procentowych w Polsce

Decyzja RPP- wysokość stóp procentowych w Polsce

Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję – stopy procentowe pozostaną na dotychczasowym poziomie. Główna stopa referencyjna nadal będzie wynosić 1,5%, depozytowa 0,5% a lombardowa 2,5%. Dla posiadaczy lokat nie jest to dobra wiadomość, gdyż nie mają co liczyć na zwiększenie zysków. Zadowolone natomiast z pewnością są osoby myślące o zaciągnięciu kredytu, gdyż te nadal będą rekordowo tanie.

Prognozy analityków się sprawdziły

Decyzja RPP nikogo nie zaskoczyła, była zgodna z przewidywaniami ekonomistów. Także w protokole z ostatniego posiedzenia można było wyczytać, że wskaźnik inflacji jest na bezpiecznym poziomie, a to oznacza brak konieczności szybkiej podwyżki stóp procentowych. Rada uznała, iż prognozy łącznie z marcową projekcją inflacji oraz zgromadzone dane wykazują ograniczone ryzyko przekroczenia progu inflacyjnego w średnim okresie. Według jej członków po wzrostach cen w pierwszych miesiącach 2017 roku w następnych kwartałach nastąpi ich ustabilizowanie na umiarkowanym poziomie. W świetle takich założeń ustalono pozostawienie niezmienionych stóp procentowych.

Długofalowy brak podwyżek stóp procentowych

Powolny spadek stóp procentowych rozpoczął się już od roku 2012. Seria obniżek doprowadziła do zmniejszenia ich wysokości z 4,75%. Ostatnia zmiana stóp procentowych miała miejsce w marcu 2015, potem jej poziom utrzymywał się na tym samym poziomie.

Niskie stopy procentowe nawet do 2018 roku

Większa część ekonomistów przewiduje, że podwyżek stopy procentowej nie będzie nawet do przyszłego roku. Pierwsze głosy odnośnie wzrostu wskazują na połowę 2018 roku. Wszystko zależy od tempa przyrostu cen konsumpcyjnych.

Prezes NBP Adam Glapiński na konferencji po posiedzeniu RPP podtrzymał prognozę, według której inflacja ma wyhamować i obniżyć się o około 0,2 pkt, a w przyszłym roku ustabilizować na poziomie 2,0%. Jako przyczynę ostatnich wzrostów inflacji wskazał podniesienie cen surowców oraz warzyw na południu Europy. Konsekwencje tych podwyżek powoli się niwelują.

Brak większych zysków z lokat

Brak podwyżki stóp procentowych nie daje nadziei na zwiększenie oprocentowania na lokatach. Obecnie większość z nich nie pozwala na uzyskanie wyniku powyżej 2% w skali roku. Takie warunki nie chronią nawet przed skutkami zmniejszenia siły nabywczej pieniądza.

Podczas, gdy w Polsce Rada Polityki Pieniężnej nie przewiduje podwyżek, bank centralny USA dokonał już jednej. W najbliższej przyszłości obywatele Stanów Zjednoczonych mogą spodziewać się kolejnych dwóch lub trzech podwyżek. Według analityków takie tendencje doprowadzą do wzmocnienia dolara w stosunku do złotówki.

2017-04-26T18:58:33+00:00 1 maja 2017|
 • uważny_obserwator

  Niestety, ale na lokatach coraz trudniej zarobić… Stopy procentowe i tak w końcu pójdą w górę, tylko pytanie: kiedy? Chociaż osoba interesująca się tematem zawsze wyłowi coś korzystnego 🙂 Dlatego warto sprawdzać i porównywać, ja tak robię i jeszcze się nie zawiodłem 🙂

  • masz rację

   Popieram w 100%. Masz absolutną rację.

 • józef

  Ale dzięki temu kredyty są w miarę tanie.

 • marek_marek

  Z zapowiedzi, jakie słychać można wywnioskować, że podwyżek stóp procentowych jeszcze długo nie doświadczymy. Czyli zyski na lokatach na razie będą znikome. Nie powiem oszczędzam w ten sposób. Zawsze jakiś dodatkowy grosz wpadnie.

  • maczek

   Ja zrezygnowałam z lokat, chociaż często przeglądam oferty i szczerze mówiąc nie żałuję swojej decyzji.

  • marsjanka

   Na razie nie ma, ale już czytałam w necie, że mają być bo ostrzegają kredytowiczów, że ich raty znacznie wzrosną. Ja myślę, że raczej coś się szykuję. Trzeba obserwować sytuację.

 • oto ja

  straty straty!! to wszystko co słychać, rząd nie kwapi się do podnoszenia stóp % ale to niemorze trwać w nieskończoność. jak wrócom poprzednie stopy to kredytobiorcy się przerażom a my w konicu zaczniemy zarabać!!!

  • jumbo

   no jakoś tych twoich podwyżek na razie nie widać. ludzie zadłużają się teraz na potęgę i biorą kredyty. z lokat coraz więcej osób rezygnuje i w sumie mają rację. blokujesz swoje środki, oddajesz bankowi, żeby na nich zarabiał i co? dostajesz za to marne grosze. jak natomiast od nich chcesz pożyczyć, to musisz oddać 50% więcej niż wziąłeś.

   • kwota

    racja!

 • sikor

  dlaczego nie mogom wrócić czasy, kiedy na lokacie zarabiało się po 6%, albo jeszcze lepiej, gdy dało się podatek belki ominąć. wtedy to był zysk. nie to co teraz jakieś marne ochłapy.

 • rumpi

  to jest info z maja. mamy lipiec i nadal nasza ukochana rpp nie ma w planach wprowadzac powyrzek i co wy na to???